Szoc-Dem – a szavazók valódi baloldali hányadának továbbra is az ISZOMM kínál politikai fedelet
Főként kormánypárti oldalról gyakorta elhangzik a kissé fellengzős óhaj, miszerint milyen jó lenne egy igazi szociáldemokrata párt, amely érdemi ellenpólust adhatna a Fidesznek, így végre méltó ellenzéki partnerre lelhetnének! Nos, megannyi küszködés és gyötrelem után Mesterházy Attila szintén otthagyta a szép emlékű MSZP-t, s végre alapított egy szociáldemokratának mondott pártot, azaz elindult a balközép perspektívába.
A helyzet groteszk. Van (volt) a rendszerváltó MSZP, amely egyértelműen a szociáldemokráciába deklarálta magát, majd a Gyurcsány Ferenc által fémjelzett liberális kisiklást követően Mesterházy állt újra a párt élére. Talán sikerre is vihette volna a baloldal feltámadását, de minthogy aztán ő is inkább a szakadár DK-val pacsizott össze, így sajnos beleszaladt néhány kemény fiaskóba.
A 2014 utáni MSZP azonban – egy-két akciót leszámítva – kiszállt az elvi politizálásból, s vezetői megelégedtek a politika üzleti értelemben vett aprópénzre váltásában, ami végül jó pár milliárd forinttal tette őket gazdagabbá. Közben maga a párt lendületesen csúszott lefelé, s ma már gyakorlatilag mindenki a süllyesztőbe könyveli le az egykori szocialistákat.
Az MSZP egykori fő arcai gyakorlatilag mind odébb álltak. Többségük a DK felé vette az irányt, mások pedig új pártot, mozgalmat alapítottak. Látszólag ez utóbbi körbe lépett most be Mesterházy a maga meggyőződésével.
Ha a fenti okoknál fogva az MSZP-től eltekintünk, akkor a balközépen valóban nincs senki. Aki balközép szavazó lenne, az eddig kénytelen volt megelégedni a balliberális DK-val, a valamelyest balra is kacsingató LMP-vel, vagy P-vel, illetve nem kevesen még a Fideszhez is elvándoroltak. Ezen szavazók többsége tulajdonképpen jól érezte magát a különböző összefogások nyújtotta keretekben, kiváltképp, hogy az ellenzéki előválasztásokon boldog-boldogtalan részt vehetett.
A nagy kérdés azonban az, hogy a balközép identitású szavazók vajon átváltanak-e Mesterházy támogatására, avagy szokásukhoz híven inkább a balliberális DK-hoz csapódnak-e, mint tette ezt korábban nem kevés polgármester, vagy egyéb képviselő? Feltételezhető, hogy ők és szimpatizánsaik az önkormányzati választások sajátosságai okán inkább a jobb újraválasztási esélyeket kínáló Gyurcsány-párthoz fognak húzni, ami azonban kihat az EP-dimenzióra is. A balközépre háruló legfőbb veszély tehát továbbra is a liberális gravitáció lesz.
Így a szavazók valódi baloldali hányadának továbbra is az ISZOMM kínál politikai fedelet. Azoknak, akik igenis a kapitalizmus zabolázatlanságában látják a bajok gyökereit. Végül is a dolgozó embereknek. Az ő felrázásuk viszont kemény feladat, amit a legkevésbé sem a középutasok szoktak megoldani.
Bankski –
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |