Kevesebb munkáért ugyanannyi fizetés – működik az izlandi matematika
„Átütő sikernek” nevezték a kutatók a négynapos munkahetet Izlandon, ennek eredményeképp sok munkavállaló 40 helyett már csak 35 vagy 36 órában dolgozik egy héten – írja a BBC.
A kísérleteket Reykjavík városi tanácsa és a kormány folytatta 2015 és 2019 között, és 2500 közalkalmazott vett benne részt, akik ugyanannyi fizetést kaptak kevesebb munkáért. Ez volt eddig a legátfogóbb, rövidebb munkahétre vonatkozó kísérlet a világon. Az eredményeket az Autonomy nevű brit agytröszt és az izlandi Társaság a fenntartható demokráciáért (ASDA) mostanra értékelte ki: eszerint a produktivitás megmaradt, sőt akár nőtt is.
Emellett a dolgozók kevésbé érezték leterhelve magukat, kevésbé érezték a kiégés veszélyét, és arról számoltak be, hogy javult az egészségi állapotuk és a munka-magánélet egyensúlya az életükben.A tapasztalatok hatására számos szakszervezet újratárgyalta a munkaidőt, így Izland munkaerejének 86 százaléka már kevesebbet dolgozik ugyanannyi fizetésért, és a maradék 14 százalék is hamarosan csatlakozik.
Dima Burakov képe a Pixabay -en.
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |