Értékes szocreál művészet
Barabás Géza festményszakértő szocreál festményeket és szobrokat gyűjt – írja a Délmagyar.
Barabás szerint az érintett korszak művészete nem kellően feltárt, az alkotások helye zömében ismeretlen. Az országos gyűjtésben nem csupán a kor támogatott művészei, kis mesterei kallódó festményeit keresik, a tiltott, tűrt kategóriába sorolt alkotásokat szintén. Keresi az egykori munkás-paraszt életképeket, gyári munkásokat, szövetkezeti földműveseket ábrázoló munkákat is. Szerinte így lesz teljes a kép.
A szocreál művek többségét rendszerváltáskor raktárakba helyezték vagy elkallódott, esetleg magántulajdonosokhoz kerültek. A festményszakértő szerint sokan nem is tudják, hogy milyen értéket őriznek. Előfordult már, hogy egy vidéki önkormányzatból egy feleslegessé vált, nagy méretű bronzszobrot vittek be a méhtelepre.
A legszebb gyári munkásokat ábrázoló életképekből, szobrokból, szocreál tárgyakból Barabás később kiállítást tervez.
Délmagyar.hu
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |