Trump és a letartóztatás
Elképesztő figyelem övezi a Donald Trump elleni vádemelés eseményeit, ami azonban jelentősen csökkenti a világ valós problémáira irányuló globális fény erejét. A történések az USA-ban példátlanok, jóllehet nem alap nélküliek.
A per jogi értelemben vett kimenetelét bízzuk az amerikai igazságszolgáltatásra, amely meglehetősen bonyolult, ezért aztán sokféle megoldás adódhat! Röviden: a volt elnököt azzal gyanúsítják, hogy kampánykiadásként számolta el az egyik feltételezett magánéleti kisiklásának elsikálására fordított pénzt. Jegyezzük meg, Trumppal szemben egyéb eljárások is vizsgálati szakaszban vannak, így például a washingtoni törvényhozás épületének 2021-es januári megrohamozása tárgyában!
A volt elnököt most egy rövid időre letartóztatták. A magyar fülnek talán szokatlan, hogy az ún. rabosítása kimerült az ujjlenyomat-vételben, s elmaradt az ilyenkor másokkal szokásos jobb-bal-közép arcfényképezés, de főleg a megbilincselés. A magyarázat azonban nem valamiféle kivételezés, hanem a New York-i törvények ezt egyszerűen az eljáró bíró belátására bízzák. Nos, alighanem tényleg nevetséges lett volna, ha a későbbi pontos személyazonossági felismeréshez Trumpról az eddigi pár száz millió fényképen túl még egy továbbira lett volna szükség, az pedig kiváltképp, hogy a normál ügymenetben is napi 0-24-ben fegyveres ügynökök hada által védett egykori elnök szökésétől kellene tartani.
Ettől persze még Trump gondolhatja, hogy boszorkányüldözés folyik ellene. Ebben van valami, ugyanis a világ sok országában úgy intézik az ilyesmit, hogy a hivatali utód egy általános kegyelmi intézkedéssel mentesíti elődjét és munkatársait mindenféle vegzálástól, ami ugyan nem túl jogállami gesztus, de a közvélemény általában belenyugszik.
Itt viszont a kegyelem elmaradása egy óriási fegyvert adott Trump kezébe, minthogy elképesztő politikai, sőt anyagi előnyt kovácsolt a vádemelési projektből. Ennek a fegyvernek az ereje alighanem csak növekedni fog. A hírek szerint már most naponta dollármilliók áramlanak Trump kampánykiadásaira, aminél talán csak a médiafigyelem sok-sok milliárd dollárt érő hatása nagyobb. Trump ráadásul erősen osztja Gábor Zsazsa elhíresült nézeteit, ami szerint a felhajtásnál nincs hasznosabb üzleti erő.
Az USA-ban a jelenlegi elnököt adó Demokrata Pártot és híveit gyakran nevezik szocialistáknak, sőt kommunistáknak, jóllehet valójában pont olyan elkötelezett kapitalizmuspártiak, mint ellenfeleik, a republikánusok. Kétségtelen, a demokraták irányvonalában van egy sor, Európában baloldalinak gondolható elem, mégis inkább arról van szó, hogy az USA-ban jó ideje borotvaélen táncol a választási eredmény, tehát az erre, vagy arra való dőléseket igen kevés szavazat is meghatározhatja, valós ideológiai változások nélkül.
Márpedig a kibontakozó és szinte mindent elsöprő médiafigyelem elképesztő erővel látszik mobilizálni Trump híveit, s az eljárással kapcsolatos kételyek pedig inkább bénítják a Biden mögötti szavazókat. Trump jól érzi, hogy a “boszorkányüldözés” akár ismét az elnöki székbe röpítheti őt, még akkor is, ha történetesen bűnösnek találnák és elítélnék. Az USA-ban a büntetett előélet nem akadálya az államfővé választásnak.
Az ügy azonban a magyar füleknek sem érdektelen. Trump valóban egy igen durva, ám egyenes stílusú, végül is sajátosan szellemes figura, elképesztő egóval. Emellett azonban egy hihetetlenül érzelmes, figyelmes és tényleg szerethető jellem, amit alátámaszt, hogy minden létező utálatát legfőképp egy bizonyos Rosie O’Donnell nevű, roppant népszerű amerikai humorista hölgy napi szintű pocskondiázására, valamint hozzá hasonlítva Hillary Clintonra, továbbá az újságírók többségére összpontosítja. Mindenki más amerikait viszont szeret. (Trump: “Amióta Hillary-t közelebbről megismertem, azóta már nem is annyira rühellem Rosie-t.”)
A Fidesz alighanem innen lophatta azt az idehaza gyorsan befuccsolt projektjét, miszerint a humor nem női kategória, amikor is Pottyondi Edinát kóstolgatták…
Eddig a könnyebb rész. A kampányfinanszírozás viszont sokkal súlyosabb. Mármint idehaza. Ha Trumpot ugyanis (legfeljebb) 5 év börtönre lehet ítélni, mert az ügyvédje által egy pornósztárnak kifizetett hallgatási pénzt 34 részletben törlesztve jogi szaktanácsadásként könyvelte le a kampányelszámolásában, akkor a magyar politikai elit legalább felét simán életfogytiglanra kellene küldeni. Az amerikai törvények alapján.
No, de mi nem vagyunk Amerika.
Bankski –
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |