Primitívség, lustaság vagy csak “rátojás”?
Az emberek túlnyomó részének úgy tűnik, mikor egy politikus, politikai szervezet, vagy akár egy professzor szólal meg, esetleg ír, mintha valami földönkívüli nyelvet beszélne. Ilyenkor érthető a zavarodottságunk. Persze van megoldás. A mai világban szinte mindennek utána tudunk járni. Tény viszont az is, hogy rengeteg hamis információ is fellelhető, főként az interneten.
Persze, ez csak első látásra tűnik zavarosnak és elkeserítőnek. Azt, hogy ezt így látják sokan, annak az az oka, hogy olyan gyors életet élünk, ami azt érezteti velünk, hogy nincs időnk ezekkel foglalkozni, így sokan inkább hátat fordítanak az egésznek, és egy olyan emberre, vagy forrásra hagyatkoznak amiben ezért vagy azért megbíznak. Csakhogy az e fajta hozzáállás, szemlélet rettentően meg tudja bonyolítani a minden napi életünket. Lásd politika!
A politikai irányzatok széles skálán mozognak, és számos különböző filozófiai, ideológiai és világnézeti alapokon nyugszanak. Az alábbiakban néhány gyakori politikai irányzat példáját találom:
Konzervativizmus:
A konzervatívok általában a hagyományok és az állam szerepének fenntartása mellett állnak. Azok, akik ezt az irányzatot képviselik, gyakran a társadalmi és kulturális stabilitásra, az erős nemzeti identitásra és az általuk elfogadott, zömmel keresztény értékekre helyezik a hangsúlyt.
Liberalizmus:
A liberálisok főként az egyéni jogok és szabadságok védelmezői, és hajlamosak támogatni a kormány beavatkozásának minimalizálását a gazdaságban és az egyéni életben. A liberálisok gyakran hangsúlyozzák az egyenlőséget és az emberi jogok tiszteletben tartását.
Szociáldemokrácia:
A szociáldemokraták hívei az állam szerepe növelésének, különösen a szociális biztonság és a jólét területén. Céljuk a társadalmi egyenlőség és a gazdasági szolidaritás előmozdítása, de elfogadják a tőkés berendezkedést.
Konzervatív-liberális, avagy neoliberális:
Ez az irányzat gyakran azokat a politikai erőket foglalja magába, amelyek az állam minimalizálását szorgalmazzák a gazdaságban, és az egyéni jogok védelmét támogatják, kiváltképp a gazdagodás féktelenségét.
Szélsőjobb:
A szélsőjobboldali csoportok gyakran a bevándorlás szigorú korlátozását, a nemzeti identitás és szuverenitás erősítését és a tradicionális értékek védelmét támogatják. Az ilyen csoportok hajlamosak nacionalista vagy populistának mutatni magukat.
Szélsőbal:
A szélsőbaloldali csoportok általában a gazdasági egyenlőséget követelik, és a társadalmi igazságosság érdekében harcolnak. Támogatják a kollektív tulajdonosi és szociális programokat. Törekvéseiket elsősorban forradalmakban szándékoznak érvényre juttatni.
Zöldmozgalom:
A zöldmozgalom hangsúlyozza a környezetvédelmet és fenntarthatóságot. A zöldpártok és aktivisták az éghajlatváltozás elleni fellépést, a megújuló energiaforrásokat és a fenntartható gazdálkodást támogatják, gyakran minden mást félretéve.
Ezeken kívül számos további politikai irányzat létezik, és sokan ezek közül sajátos keverékeket képviselnek. A politikai irányzatok sokféle változatban és formában jelennek meg világszerte, és politikai pártok, szervezetek számos kombinációját hozhatják létre ezekből.
A vázlatos felsorolásokból is kitűnik, hogy egy emberben szinte az összes „ideológia” megtalálható. Az, hogy melyik érvényesül, az attól függ, hogy kiben mekkora és mily mértékű a sérelem valamivel vagy valakivel szemben?
Az ember azonban egyszerre tud szeretni és gyűlölni, barát és ellenség lenni. Mindez attól függ, hogy kiben éppen milyen érzelmek kavarognak?
Ami viszont szinte minden ideológiából és emberből hiányzik, az a bölcsesség és a bölcsességre való fejlődés igénye.
Mi is a bölcsesség? A bölcsesség egy mélyreható tudás, tapasztalat és megértés állapota, amely lehetővé teszi az egyén vagy közösség számára, hogy helyes döntéseket hozzon és helyesen cselekedjen különböző élethelyzetekben. A bölcsesség nem csupán elméleti ismeretekből származik, hanem azoknak a gyakorlati alkalmazásából, valamint az emberi élet és emberi kapcsolatok mélyebb megértéséből is.
A bölcsesség összefonódik az értelmi képességekkel, az empátiával, a morális érzékenységgel és az etikával. Azok, akik bölcsességgel rendelkeznek, általában képesek átgondolt és helyes döntéseket hozni. A bölcsesség segít az embereknek meghatározni a prioritásokat és a hosszú távú következményeket figyelembe venni döntéseikben. A bölcsesség segít az embereknek a problémák megértésében, azok forrásainak azonosításában, és hatékony megoldások kidolgozásában. A bölcsesség elősegíti az empátia kifejlődését, amely segít megérteni mások érzéseit és szükségleteit, és fontos tulajdonság a kölcsönös megértés és harmónia kialakításában az emberi kapcsolatokban. A bölcsességhez hozzátartozik a mindenkori erkölcs iránti elkötelezettség, amely segít az embereknek helyesen cselekedni, és jó példát mutatni másoknak.
A bölcsesség sokféle forrásból származhat, például tanulásból, tapasztalatból, könyvekből, mentoroktól és az élet kihívásaiból. Az emberek életük során gyakran több bölcsességet szereznek, amely az idő múlásával fejlődik és mélyül. Fontos megjegyezni, hogy a bölcsesség egy személyes fejlődési folyamat eredménye lehet, és egyedi lehet minden egyes ember esetében. Ennek dacára létezik kollektív bölcsesség is, ami akár a demokrácia alapja is lehetne.
Mire is van szükségünk ahhoz, hogy megtaláljuk a bölcsességhez vezető utat? Az első lépés, hogy megértsük azt a tényt, hogy mindenkinek igaza van, és senkinek nincs igaza. A második lépés, hogy megtanuljunk elfogadni és megérteni. A harmadik pedig, ami talán a legnehezebb mindegyik közül: nyitottá válni minden és mindenki irányában.
És hogy mindezt miért írtam le? Mert a világunkban az emberek fejében egyre nagyobb a káosz, ami egyre erősödő félelmet generál, ami gyűlöletet és háborút szít, ami a pusztulás felé vezet.
Nem egy messiás, vagy egy politikai vezető, vagy egy politikai szervezet fogja megmenteni az emberi civilizációt. Ez téves kép. Az emberi civilizációt csak az emberi civilizáció mentheti meg. De ez csak akkor valósulhat, meg a fejlődésnek a bölcsesség megteremtését tűzzük ki célul.
Egy bölcs ember képes jelen döntésének a jövőre ható hatását döntése meghozatala előtt látni.
Tehát ahol most tartunk az a primitívségünk, lustaságunk vagy csak a “rátojásunk” hozadéka?
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |