Itt az ősz, kezdődik a kertek tönkretétele nagytakarítás címszó alatt
Ezért nem árt tisztában lenni a fakivágás és ültetési szabályokkal.
Életünk minden területét egyre több és egyre értelmetlenebb jogszabályok hálózzák be, amelyek a társadalmi együttélés során fellépő viszonyokat próbálják szabályozni kisebb, nagyobb sikerrel.
Amikor kertünkbe, házunk elé fát szeretnénk ültetni, vagy épp kivágni, általában nem böngésszük át a törvénykönyv és a helyi önkormányzat idevágó rendelkezéseit, pedig ezen tevékenységek is szabályokhoz, sőt esetenként engedélyekhez vannak kötve.
Őszidőben elkezdődik a kertek tönkretétele nagytakarítás címszó alatt, amikor esetenként kivágnak és ültetnek fákat, cserjéket. Ezen tevékenységet a fák védelméről szóló „1970. június 21-én kelt 21. számú Kormányrendelet” 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet, valamint helyi szinten önkormányzati rendeletek szabályozzák.
Amikor fát kíván telepít valaki a kertjébe, ezeknek a szabályoknak többnyire nem néz utána, főként azért, mert sokan nem is gondolják, hogy vannak ilyen szabályozások.
Az a feltevés miszerint „az én telkem, kerítésen belül azt csinálok, amit akarok!!!” – nem egészen így van. Két okból sem hátrány, ha tisztában vagyunk a faültetés törvényi szabályozás alapjaival.
- Első a védőtávolságok betartása (telekhatártól, épülettől) a mi érdekünk is, másrészt ha a szomszédsággal megromlik a viszony, az első dolog amibe belekötnek, hogy a meggyfánk átlóg a kerítésen, a diófánk árnyat vet a kertjére, vagy a nyárfánk szöszeire allergiás az egész család. Ilyenkor kezdődnek a feljelentgetések, és ha rossz helyre ültettük növényeinket, akár kötelezhetnek is ezeknek a kivágására bennünket.
- Második pedig a fakivágás szabályai. Ezt sem tehetjük saját szakállunkra.
Itt megjegyezném, hogy én egyáltalán nem engedném az egészséges fák kivágását, metszését és csonkolását csak azért mert nem tetszik, szemetel, útban van. Már így is kevés a fa, mind vízháztartás szempontjából, mind levegő tisztaság szempontjából.
Az alábbiakban összegyűjtésre került néhány több településen is érvényes rendelkezés, amelyek iránymutatók lehetnek, amennyiben törvény szerint szeretnénk eljárni.
Az ide vágó szabályok többsége azonban mindenhol a helyi önkormányzat rendeleteitől függ, ezért kisebb-nagyobb eltérések lehetségesek. Ezekről a helyi területfejlesztési tervben lehet részletesen olvasni.
A fák ültetésének szabályai:
- Fa és cserje belterületi telkeken többnyire a következő előírások betartásával telepíthető:
- kiskoronájú fa telekhatártól, épülettől minimum 2 méterre
- közép- és nagykoronájú fa telekhatártól-, épülettől minimum 3,5 méterre
- cserje és örökzöld telekhatártól, épülettől minimum 1 méterre
Utcai fasor a következő előírások betartásával telepíthető:
- kiskoronás fa telekhatártól, épülettől minimum 2,0 méterre
- ajtó, ablak elé legkevesebb 2,5 méterre
- kapubehajtótól legkevesebb 0,8 méterre,
- törzsmagasság minimum 2,2 méter.
- Középkoronájú fa telekhatártól, épülettől minimum 2,5 méterre, ajtó, ablak elé legalább 3 méterre, kapubehajtótól minimum 1 méterre, törzsmagasságuk minimum 2,2 méteres kell legyen, hogy könnyedén elférjenek alatta a járókelők.
- Nagykoronájú fa telekhatártól és épülettől minimum 3 méterre, ajtó-, ablak elé minimum 3,5 méterre, (fasorban egységes törzsmagassággal)
- kapubehajtótól minimum 1,5 méterre,
- törzsmagasság minimum 2,2 méter.
Fák kivágásának és csonkolásának szabályai:
A 10 centiméternél nagyobb törzsátmérőjű fa kivágása engedélyköteles. Ez alól kivétel a 20 centiméternél kisebb törzsátmérőjű, nem közterületi gyümölcsfa. Eszerint a telkünkön belül, azaz magánterületünkön található 10 centiméternél vastagabb átmérőjű díszfák kivágásához többnyire engedély kell, csakúgy, mint a 20 centiméteresnél vastagabb gyümölcsfák eltávolításához.
A védett fafajok és bármilyen 30 centiméternél nagyobb törzsátmérőjű fa kivágása csak a növény rossz egészségi állapota vagy szükségszerű – más módon és helyen véghez nem vihető – építési munka, illetve életveszélyes állapot megszüntetése érdekében történhet.
Építés miatt kivágásra kerülő fát az övezeti előírás mértékéig pótolni kell. A fapótlás helyét, módját az alkalmazott növényfajt, az ültetendő növény méretét, minőségét a városi főkertész véleményezése alapján az építésügyi hatóság határozza meg. A fapótlás szakszerű elvégzéséről a pótlásra kötelezett tartozik gondoskodni. A fapótlás faérték számítással meghatározott egy összegben megváltható.
Facsonkolás, alakító metszés 20 cm-nél nagyobb törzsátmérőjű egyedi fán csak életveszély elhárítása érdekében történhet, szakember jelenlétében.
Fasor alakító-, illetve egészségügyi metszését kizárólag szakember illetve szakcég végezheti.
Közterületen lombos fa és tű- vagy pikkelylevelű örökzöld telepítése helyenként engedélyköteles.
A szabályozási tervben jelölt fasorok helyeit sem magas, sem mélyépítési létesítményekkel elépíteni, a fasortelepítés helyét megszüntetni nem lehet.
Közmű, elektromos- és egyéb mély-, és magasépítési munkák során a növényzetben keletkezett kárra a faérték számítás alapján az illetékes hatóság megváltási árat szabhat ki.
Fapótlásként a kivágott fa 1 m magasságban mért törzskörméretének megfelelő összméretű fák telepítendők
A fakivágási engedélyt bel- és külterület esetén a területileg illetékes jegyzőhöz kell benyújtani. Országos, vagy helyi közúthálózat tartozékaként álló, vagy a közút határától 10 méteren belül álló fa esetén az engedély iránti kérelmet a közút kezelőjéhez kell benyújtani.
A kérelemben meg kell jelölni a kivágás helyét, az érintett fák darabszámát, fajtáját és átmérőjét, a kitermelés okát, a kérelmező nevét és lakcímét.
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |