Növényvédelem. Mennyire kell ezt erőltetni
Egy pár gondolat a kertünk növényvédelméről. Sok problémát vet fel maga a növényvédelem, hiszen ha nem jókor és nem megfelelő módon végezzük, akkor több kárt okozunk, mint hasznot.
Itt az elején szeretném tisztázni a kártevő fogalmát. Kártevő, mint ahogy a gaz is csak az emberek szemében léteznek. E nézet szerint minden olyan élőlény, baktérium, rovar stb., ami az általunk gondolt eredmény ellen van az kártevő. Ez azért lehetséges, mert az általános ismereteink a minket körülvevő környezetről nem csak hiányosak, de még igencsak felszínesek is. Ezért gondolom, hogy öntsünk tiszta vizet a pohárba. A kertünkben fellelhető kártevők száma 1, maga az ember. Mint ahogy gaz is csak az emberek között található, a természetben nem.
Nem szabad elfelejteni, hogy a növényvédelem előtt is volt élet a földön.
A növényeknek is van saját immunrendszere és védekező képessége. Sőt! Mivel a növénynek ott kell leélnie az életét ahol életre jött, vagy ahová ültették. Ezért tudással bír, hogy közvetlen környezetét a saját szükségleteire igazítsa.
A probléma cunami a profitnövekedés hajszolásával és az egyre növekvő igény kielégítésével és bővítéssével kezdődött. Mára már az üzleti élet a környezet és az emberi egészség rovására zajlik. A túlzott kitermelés, az erdőirtás, a szennyezés, a globális felmelegedés és a biodiverzitás csökkenése mind olyan problémák, amelyeket a gazdasági növekedés és a kapitalizmus bizonyos formái előidézhetnek.
Sokszor hallottam már kerttulajdonosoktól azokat a növényvédelmi metódusokat, amiknek alapja a már régre visszanyúló nagyüzemi mezőgazdaságra kifejlesztett technikákat tartalmazzák.
A mi kis kertünknek viszont sem az üzleti élethez, sem a nagyüzemi termeléshez nincs köze. Ezért nincs is szükségünk növényvédő szerek használatára. Ugyan is a növényvédő szerek használatával magunknak kell nap, mint nap figyelemmel kísérni növényeink állapotát. És ez kert méretétől függően 1-2 órától akár 6-7 órát is igénybe vehet. És ilyenkor megszűnik a szabadság, betegállomány, utazás, kikapcsolódás fogalma. Kertünk börtönné válhat.
Növényvédelem helyett javaslom, törekedjünk minél inkább arra, hogy növeljük kertünk, növényi, állati, rovari sokféleség kialakítására. Az-az törekedjünk kertünk biodiverzitásának megteremtésére. Adjuk meg növényeink immunrendszerének kialakulásához a megfelelő tápanyagokat szerves trágya formájában. Takarjuk a talajt növényeink alatt mulcsal, ne pedig gyomláljuk. Gondoskodjunk növényeink megfelelő vízellátására és ha szükség van rá, akkor az erős napfény elleni védelemmel.
Ne uralni akarjuk kertünket, hanem szeretni.
A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már
kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk
egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a
SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon: MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000 Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen. |