Fudan, ötvenötezerért

felsőoktatás fudan

A fiatal, ezer éves magyar állam boldogan fogadja a négyezer éves kínai állam egyik kiváló egyetemének budapesti fiókját. A sanghaji Fudan Egyetemet 1905-ben alapították, és jelenleg a világ 34., ázsia 6., illetve Kína 3. legrangosabb felsőoktatási intézménye. Pont annyira magánegyetem, mint újabban számos magyar egyetem: pártkáderek vezetik.

A magyar állam bőkezű a budapesti elszállásolásban. A tervezett (s a szokásos gyakorlat szerint majdan többszörösére emelkedő) induló költség 540 milliárd forint, amire a magyar állam Kínától vesz fel méregdrága hitelt. Minden ma élő magyar ember tehát fejenként minimum 55.000 forintot adományoz a vendéglátásra, a jövő generációi pedig alighanem ennél is többet.

A várhatóan 2024-ben induló budapesti oktatás nyilván világszínvonalú lesz, bár még nem tudni, hogy kiket képezve. Az elgondolások szerint főleg kelet-európai diákokra számítanak, egyelőre tisztázatlan tandíjakért.

Jóllehet a Fudan Egyetem alapokmányai világos hűségnyilatkozatot tartalmaznak a Kínai Kommunista Párt felé, a projekt hazai támogatói szerint semmiféle kommunista propaganda nem lesz a főleg természettudományokat oktató intézményben. Igen, egy világosan elkötelezett intézményről mondják, hogy nálunk nem lesz elkötelezett. Mintha a Magyarországon futó Facebookról mondanánk azt, hogy semmi köze Mark Zuckerberghez.

Természetesen abból bizonyosan profitálhatna Magyarország, hogy végre valaki legálisan és a maga tudományos értékén tanítana nálunk marxizmust, csak hát ez nincs ígérve.

Az viszont tény, hogy minden ország a maga befolyási övezetének építése végett is szokta használni a felsőoktatási rendszerét. Így volt ez a pártállami proletárdiktatúrák idején, s nem csak a szovjet, de a magyar egyetemek is tömegével oktattok olyan országokból jövő diákokat, amelyekre kivetették a világforradalmi hálót. Láss csodát, kereskedőink gyakran ujjonganak, hogy Vietnamban és Afrika számos országában a mai napig találnak magyarul beszélő állami vezetőket.

A kínaiak nem türelmetlenek. Sok ezer év van mögöttük, s a jövő is elég ígéretes számukra. A kelet-európai rendszerváltások sem tántorították el őket, s hosszú évtizede folytatnak főként ifjúsági programokat, amelyek révén fiatal magyar szakemberek, politikusok eddig is szép számmal juthattak baráti utazások lehetőségéhez Kínába. Bizonyos elmondások szerint ezek a meghívások a kínai állampárt ifjúsági szervezetének védnöksége alatt szerveződnek, s fantasztikus, a vendéglátók által képileg is megörökített boldogságba torkolló jelenetekben gazdagok, hogy az érintettekkel később, esetleg évek múltán is legyen miről beszélgetni.

Maga a Fudan Egyetem bizonyosan nem fog kémkedni egy NATO országban. Miért is tenné? Egy nagyhatalomnak bőven elég, ha fel tudja térképezni a tehetséges, szorgalmas, tudás- és becsvágyó fiatalok helyzetét a saját környezetükben, akiknek aztán egy-két kínai jutalomút alkalmával akár konkrétabb ajánlatokat is lehet tenni a fényes jövő vonatkozásában. Mindenkinek képességeihez méltókat.

Nos, kedves magyar fiatalok, hamarosan lehet jelentkezni erre a sajátságos oltópontra. Az múlt század ötvenes éveiben a labdarúgóvá válás volt egy kitörési pont a napi nyomorúságok elől. Most a kínai janicsárság ígérkezik ilyennek, ahol a cechet ezúttal a jelentkezők állják.

Ügyes!

– bankski –

Fotó: Orbán Viktor kormányfő és Hszü Ning-seng a sanghaji központú Fudan Egyetem rektora tárgyal a Karmelita kolostorban 2019. október 31-én.

  A Szócikk a dolgozók, a dolgozni akarók, illetve az életüket már kidolgozók szava. Újságot lehet szerelemből is írni, de amíg a pofánk egyre nagyobb, a zsemlénk egyre kisebb! Kérjük, hogy támogasd a SZÓCIKK működését az alábbi számlaszámon:

MagNet Bank: 16200106-11517878 IBAN: HU88 1620 0106 1151 7878 0000 0000

Posztjaink kommentálhatók a Facebookon, várunk Facebook-csoportunkba is. Ám te is írhatsz, te is szólhatsz képpel és hanggal, amit viszont mi olvasunk, hallunk, nézünk, sőt, akár közreadunk. Leveled várjuk az info@szocikk.hu címen.

Kapcsolódó tartalmak

Külföld Vélemény

Atomküszöb

Jelen sorok íróján kívül meglehetősen sok elemző felvetette már, hogy amennyiben az oroszok át tudják törni az ukrán védelmet, akkor a Nyugat szárazföldi erőkkel is